Інформаційна війна: що чекає нас у 2025 році

Цей прогноз присвячено інформаційній війні і всім пов’язаним з нею аспектам, таким, як настрої громадян, ефективність інформаційної політики, порядок денний в Україні, Росії та в світі, тощо.
Прогноз містить класичний розподіл на позитивний, базовий та негативний сценарії.
Ми свідомо не брали до уваги прогнозування речей, які мало залежать від публічної комунікації, таких, як майбутня політика Д.Трампа щодо України, натомість сфокусувалися на речах, які дозволять Україні, попри всі складнощі, залишатися переконливою та мотивувати українців до боротьби, західних союзників – до допомоги Україні, а росіян – навпаки, демотивувати.
Звісно, ми мали врахувати окремі події поза межами комунікаційної сфери, які не можуть не вплинути на інформаційну війну. Такі події ми описуємо на слайдах, присвячених передумовам кожного з трьох сценаріїв. Так само до передумов належать політичні рішення щодо комунікації. А от у слайдах з описом «подій», які стаються у разі реалізації кожного сценарію, ми намагалися обмежитися саме комунікаційними наслідками.

ПОЗИТИВНИЙ ДЛЯ УКРАЇНИ СЦЕНАРІЙ

  1. УКРАЇНСЬКІ ПЕРЕДУМОВИ ПОЗИТИВНОГО СЦЕНАРІЮ
    • Влада якісно оновлює комунікаційну політику, що відбивається на змінах у сприйнятті тем корупції та мобілізації. Суспільство отримує чесну розповідь про події війни, на яку давно заслуговує. «Дорослі» практики комунікацій усвідомлено впроваджуються в життя ще зі шкільної парти
  2. РОСІЙСЬКІ ПЕРЕДУМОВИ ПОЗИТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Росія продовжує вкладати шалені ресурси у війну проти України, але це призводить до загострення внутрішніх проблем в політиці та економіці, розбалансування позицій на міжнародній арені та повторного краху машини пропаганди (вже вдруге – після першого нищівного спростування міфу про «Київ за 3 дні»).
  3. СВІТОВІ ПЕРЕДУМОВИ ПОЗИТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Врегулювання конфліктів у світі допомагає знову сфокусуватися на Україні, яка отримує достатньо допомоги, аби продовжувати боротьбу. Водночас до влади приходять свідомі російської загрози політики, які думають і про свій захист від потенційного агресора.
  1. ПОДІЇ В УКРАЇНІ ЗА УМОВ ПОЗИТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Добре скоординована комунікація влади та громадянського суспільства, скорочення ліній розбрату через інклюзивні практики комунікації. Українці менше відчувають песимізму через обстріли та втрати.
  2. ПОДІЇ В РОСІЇ ЗА УМОВ ПОЗИТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Посилення запитань до російської влади, посилення проблем з мобілізацією, втрата контролю за безпековою ситуацією в регіонах, де страждають якщо не від українських ракет, то від власних ветеранів.
  3. ПОДІЇ У СВІТІ ЗА УМОВ ПОЗИТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Світ приймає ймовірність значного послаблення РФ та навіть її зникнення як суб’єкта міжнародних відносин, членство України в ЄС та НАТО стає предметом консенсусу, дипломатія за підтримки міцного силового блоку дає нову надію, популярність самого бренду України зростає, а сателіти РФ за кордоном занепадають.

БАЗОВИЙ СЦЕНАРІЙ ДЛЯ УКРАЇНИ

  1. УКРАЇНСЬКІ ПЕРЕДУМОВИ БАЗОВОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Великі шанси на комунікаційну стагнацію: принципових змін не відбувається, все працює, і його не торкаються. Підсилення спікерів з соціальними наративами, активізація передвиборчої боротьби.
  2. РОСІЙСЬКІ ПЕРЕДУМОВИ БАЗОВОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Росія підтримує власне існування рівно настільки, аби мати змогу й надалі вести війну проти України. Влада консолідується іще сильніше, робить ставку на ветеранів «СВО». Опозиція просуває власні інтереси та відірвана як від російського контексту, так і від українського.
  3. СВІТОВІ ПЕРЕДУМОВИ БАЗОВОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Інтерес до України і далі знижується, світ намагається домовитись із РФ без участі України. Локальні конфлікти у світі спалахують, але не спонукають до активних дій. Східна Європа та Балтія тривожно готуються до війни.
  1. ПОДІЇ В УКРАЇНІ ЗА УМОВ БАЗОВОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Наростають суперечності між різними групами населення, об’єднують у цій ситуації лише великі фронтові досягнення (за наявності таких), спостерігається певне розчарування і в західних партнерах
  2. ПОДІЇ В РОСІЇ ЗА УМОВ БАЗОВОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Проблеми в Росії наростають так само стрімко, як і в Україні. Однієї лише комунікації починає не вистачати для утримання на плаву державної машини.
  3. ПОДІЇ У СВІТІ ЗА УМОВ БАЗОВОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Україна постійно бореться за порядок денний на заході, часто ця боротьба ведеться з «опозиційними» росіянами.

НЕГАТИВНИЙ СЦЕНАРІЙ ДЛЯ УКРАЇНИ

  1. УКРАЇНСЬКІ ПЕРЕДУМОВИ НЕГАТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Загострення політичної боротьби і неспроможність влади ефективно реагувати на кризи підривають її легітимність, створюючи умови для політичної нестабільності. Водночас втрата військової спроможності, посилення мобілізаційного тиску та цензура посилюють соціальну напругу.
  2. РОСІЙСЬКІ ПЕРЕДУМОВИ НЕГАТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Росія поглиблює світову війну, відкриваючи нові фронти, включаючи країни НАТО, дестабілізується глобальна безпека. Водночас, кремль намацує потенціал для економічного зростання, зменшуючи залежність від західних ринків і вдосконалюючи пропаганду, щоб посилити свій вплив на Україну та світ.
  3. СВІТОВІ ПЕРЕДУМОВИ НЕГАТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Українське питання витісняється з порядку денного на тлі зростання розбіжностей у нато та появи нових гравців, які наполягають на мирі за будь-яку ціну.
  1. ПОДІЇ В УКРАЇНІ ЗА УМОВ НЕГАТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Комунікаційні помилки, підсилені поганими новинами з фронту, зокрема дипломатичного, можуть призвести до обвалу економіки, мотивації українців до спротиву, до готовності домовлятися з агресором.
  2. ПОДІЇ В РОСІЇ ЗА УМОВ НЕГАТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Росія може остаточно прорвати блокаду міжнародної ізоляції, посилити спроможності пропаганди, набути авторитету серед незахідних країн та внутрішньо консолідуватися довкола неоімперської ідеології путіна, наблизитися до готовності сприйняти транзит персоналістської влади без зміни сутності режиму.
  3. ПОДІЇ У СВІТІ ЗА УМОВ НЕГАТИВНОГО СЦЕНАРІЮ.
    • Захід відмовляє Україні в суб’єктності задля якнайшвидшого припинення війни, її місце в ліберальному порядку денному займають «хороші росіяни», що змагаються там з прихильниками realpolitic.

Над прогнозами працювали аналітики і аналітикині ГО CAT-UA:
Артем Захарченко
Олена Зіненко
Євген Лузан
Юлія Максимцова
Ангеліка Мачула
Олексій Рогальов
Марина Фурсенко.