Індекс настроїв українських соцмереж щодо війни, який вимірює ГО CAT-UA протягом минулого тижня склав мінус 4 пункти, він помітно зріс у порівнянні з періодом наприкінці листопада.
Хороші новини – удари по російському тилу (Капустин Яр, Енгельс, Грозний, вибух автівки в Донецьку), відсіч окупанту, втрати РФ, передача Україні протипіхотних мін, ситуація в Сирії (путінські союзники зрадили Асада), нова українська зброя, чутки про складну ситуацію в РФ.
Погані – інтерв’ю С. Лаврова Т. Карлсону (Україна має відмовитися від НАТО, не розміщувати військові бази), втрати ЗСУ, обговорення плану Д. Трампа (пожертвував Україною).
Неоднозначні – візит В. Зеленського до Парижа, робота ППО, можливе закінчення війни, схиляння України до миру та загалом недостатня світова підтримка, українці потроху стають енергонезалежними, розповіді військових про своє життя.
Оптимістичні настрої започатковані черговою хвилею свят (дні волонтера, ЗСУ, Миколая, місцевого самоврядування). А також – новинами про пропозиції щодо світової підтримки, як-от підтримка В. Зеленським ідеї Е. Макрона розмістити іноземні війська. Повернення дітей з окупації – вірусною стала історія транзиту хлопчика з окупованої Луганщини на вільну територію України.
Українці також зосереджені на масштабному обстрілі, а також очікуванні удару Орєшніком – такі плани РФ підтверджують і партнери. Дуже помітні за підсумком тижня удари по тилу Росії, скоріше сумарно, бо кожна окрема подія недокомунікована. Проросійська ж спільнота переважно радіє новим захопленим населеним пунктам.
Протягом тижня фіксуються руйнівні удари по українських містах (найпомітніше Запоріжжя) і масована атака на енергетичну інфраструктуру. Але вона ж дає багато звісток про успішну роботу ППО, також поширюються сюжети про енергонезалежні рішення в регіонах.
Велика увага до міжнародного порядку денного. Насамперед через Д. Трампа: обговорюють можливість швидкого закінчення війни, сподівання партнерів на переговори України з РФ. Цифра втрат ЗСУ від нового американського президента спростовується В. Зеленським, обидва меседжі активно поширюються майже одночасно.
Фіксується й дієва підтримка США: Україні передають протипіхотні міни. Крім відсічі окупанту в офіційних повідомленнях помітні сюжети, де про свої бойові досягнення та загалом мотивацію розповідають і самі військові.
Загалом, позитив тижня – досить комплексний. Ефектним виявився сюжет про операцію СБУ з морськими дронами в Керченській протоці. Поширеними є меседжі СБУ про деталі операції – вступ високотехнологічних морських дронів у бій з ворожими гелікоптерами. Дехто згадує, що морські дрони – результат зусиль волонтерів, які на них збирали кошти (Лачен, Стерненко). Пізнішу нову радість приносять удари по Брянську і Таганрогу – сам факт вибухів у двох містах.
Серед більш «прицільних» досягнень – звістка про ліквідацію начальника колонії в Оленівці, яка дуже потішила українців як помста за теракт дворічної давнини.
Падіння режиму Б. Асада: українці дуже тішаться поразкою РФ. Це породжує надію на послаблення РФ як глобального гравця і зрештою на її повний крах. Є оптимістичні прогнози – наступним впаде російський режим у Придністров’ї. Є й песимістичні – ця ситуація нічого не змінить в Україні, і загалом союзники не допомагають Україні достатньою мірою.
Паризька зустріч В. Зеленського з Д. Трампом – додаткове джерело надії. Про зустріч йдеться здебільшого з посиланнями на самого В.Зеленського: сподівання на «справедливе та швидке закінчення війни» й «мир через силу».
Радість через українську зброю та заспокоєння щодо російської. Новина про презентацію ракети «Рута» додає позитиву: посилаються на заяви Зеленського, згадують нещодавню презентацію дрона «Пекло» і дрона-ракети «Паляниця», вже запущених у серійне виробництво. При цьому панічні дописи про виробництво Росією 25 Орєшників поступаються місцем допису, який, навпаки, заспокоював: заява ЦПД про те, що Росія насправді не може виготовляти таку кількість ракет на місяць, пішла по регіональних групах та була поширена людьми.
Ворожий наступ: у фокусі уваги переважно Донеччина. Військовий Є. Фірсов попередив про ймовірність утрати 5 населених пунктів на Донеччині, що викликало тривогу в соцмережах – разом із повідомленнями про просування росіян на цьому напрямку від DeepState. Водночас вже на експертному рівні триває хвиля заспокоєння щодо можливого наступу ворога на Херсон: Є. Дикий називає це нереальним.
Відставка в.о. мера Чернігова провокує критику влади. Про свою відставку оголосив в.о. мера Чернігова О. Ломако, поскаржившись на тиск з боку ОП та військових адміністрацій. Втім, наразі критику розганяють переважно партійні опозиціонери та прихильні до них блогери (як-от О. Леусенко, що пише про «нищення самоврядування ЗЕпотворами»).
Українці очікують ударів по Керченському мосту. Уже з шостого грудня, при повідомленні про вибухи в Керчі, тримається в соцмережах обговорення нового можливого удару по Керченському мосту. Всяка інформація про вибухи або заяви про це жваво підхоплюються в соцмережах.
Емоції українців
Гнів присутній в 25% постів щодо війни – постійно тримається він на росіян, посилюється при великих обстрілах, також тримається гнів на партнерів, особливо через нові заяви Трампа, Орбана, польських або інших нерішучих політиків. Зростає гнів через наступ росіян, він змінює тривогу, яка була в обговореннях наступу на Покровськ раніше. Також постійно тримається гнів на зрадників-українців.
Радість – 22% – Вітання з Днем місцевого самоврядування, Днем Сухопутних військ, підрив начальника Оленівської колонії, презентація ракети-дрону Рута, а також удари по російських тилах, особливо по Грозному, Таганрогу (кілька разів), атака морськими дронами в Керчі. Є й традиційні причини для радості: російські втрати та успіхи ЗСУ.
Тривога – 21% – протягом тижня майже щодня були тривожні повідомлення про можливу атаку Орєшніком (закриття повітряного простору над місцями його запуску, попередження американців або повідомлення без посилання на пояснення), також постійна тривога – через ситуацію на фронті, повітряні тривоги по областях.
Сум – 9% – удари по Запоріжжю з загиблими, їхні історії. Лишаються й військові некрологи та пости про загальнонаціональну хвилину мовчання.
Гордість – 8%.
Надія – 8% – зберігається на світову підтримку, на мир і перемогу.
Вдячність – 4%.
Сміх – 2%.
Втома – 1%. Трохи зростає, особливо в кінці тижня, коли триває очікування на удар Орєшніком у помсту за українські удари по російських тилах.