Індекс настроїв соцмереж минулого тижня трохи підріс з мінус 8 до мінус 6 пунктів: на 38% негативних постів на теми пов’язані з війною було 32% позитивних. Радість зростає через удари по Торопцю. Крім самих фактів ураження російського тилу, цікавість викликає реакція росіян на це. Протягом тижня зростають надія на перемогу, але й тривожне очікування на великий російський обстріл України. Гнів на росіян підсилюється через страту беззбройного полоненого.
Удар по складу в Торопці – інформаційна домінанта, з безліччю супровідних деталей та жартами. Спочатку з’явилися перші повідомлення про пожежу у Тверській області, протягом ранку вони вже вірусно поширювалися пабліками та чоловіками. Далі зрезонував коментар очільника ЦПД А. Коваленка про номенклатуру ракет, що зберігалися на складі (Град, С-300, С-400, Іскандер, KN-23) – паралельно з новинами про фіксацію землетрусу від вибуху. Після цього – вже неофіційні чутки про застосування «Паляниці». Це перша за довгий час новина про удари по тилах ворога, яка дає чіткі анонси впливу на лінію фронту.
К. Буданов формує важливі очікування щодо виснаження РФ. Виступ К.Буданова окреслює чіткі строки, коли українці можуть очікувати на виснаження Росії, транслює наратив про те, що російська влада може втратити претензії на статус супердержави. Наратив дуже добре зрозумілий українцям, які його з радістю підхоплюють, хоча є й певний скептицизм, який базується на попередніх несправджених прогнозах очільника ГУР.
Цікаво, що після попереджень К.Буданова фіксується сплеск різноманітного контенту від ворожок, астрологів та тарологів, що спричинив сплеск оптимізму, який висловлюють перш за все жінки.
Два обміни поспіль викликають емоційні реакції пересічних людей, найбільше жінок. Подекуди радіють отриманню перших звісток про своїх знайомих за понад 2 роки неволі.
Аудиторія уважно стежить за коливаннями лінії фронту. Аналітики ISW відзначають просування Сил оборони в Глушковському районі, їхня мапа добре поширюється новинними спільнотами та пересічними користувачами, передовсім чоловіками. Водночас із посиланням на інші джерела (зокрема DeepState) фіксуються на Курщині й певні тактичні успіхи росіян.
Поліція актуалізує тему підпалів військових авто конструктивною комунікацією. Нацполіція висміює довірливість самих паліїв, жоден з яких не отримав від росіян обіцяні кошти.
Українці роздратовано стежать за нерішучістю союзників. Вагання США і Британії надати дозволи на використання зброї сприймаються українцями як ретирування перед путінською заявою про сприйняття цього як втягування НАТО у війну з РФ. Водночас певне поширення мають слова генерала Д.Петреуса, переконаного, що кремлівська ядерна риторика – це блеф, оскільки РФ навряд чи застосує навіть тактичну ядерну зброю, та й загалом підтримка їх Китаєм значно переоцінена.
Щодо Курщини роспропаганда взялася за випробувану риторику, яка вже не раз шкодила Україні. У проросійському масиві помітні закиди, що В. Зеленський вимагає від О.Сирського утримувати територію Курщини, хоча це, мовляв, невигідно з військового погляду. Тобто, намагаються зіграти ту саму карту, яку вже не раз використовували щодо Бахмуту та інших міст. В другій половині тижня виникає меседж про негативне ставлення до Курської операції В. Залужного.
Проросійські пабліки іноді живуть в оптимістичному світі. Мовляв, просування українців на Курщині припинено, вони нажахано тікають, збиваються літаки та дрони, російські військові живуть в гарних побутових умовах і налаштовані на перемогу, а цивільні діти патріотично виховуються. На цьому тлі скарги родичів загиблих досить непомітні.
Емоції проукраїнської аудиторії
Гнів присутній в 27% усіх постів на тему війни – на росіян: причинами є обстріли, повітряні тривоги, повідомлення про страту беззбройного полоненого, показ у світі фільму «Росіяни на війні». Гнів у критиці влади – знову великою мірою на Безуглу, зростає гнів у сварках між собою та на зрадників серед українців, гнів на світ тримається теж – на Америку, яка не дозволяє бити своєю зброєю по Росії, на Румунію, яка не збиватиме шахеди над собою, а просить, щоб це робила Україна, та загалом на слабку підтримку.
Радість – 22% – дуже велика традиційна хвиля через обмін полоненими, також велика хвиля – через постійні удари по російських тилах особливо через вибухи в російському Торопці. Радість через позитивні новини з Курщини, через зростання втрат росіян та успіхи ЗСУ.
Тривога – 19% – на початку тижня велика тривога через ситуацію на фронті, вона поступово спадає, хоча лишається до кінця тижня, але протягом тижня поступово зростає тривожне очікування на новий російський наступ або великий обстріл України ракетами, які вона накопичує, які везе з КНДР та Ірану.
Сум – 10%.
Гордість – 7%.
Надія – 7% – спершу тримається надія, що дозвіл бити по Росії таки дадуть потім, ця надія падає, але зростає надія на перемогу, говорять як про якісь конкретні дії (план Зеленського), так і транслюють безпричинну надію на перемогу.
Вдячність – 4%.
Сміх – 2% – протягом усього тижня в контексті вибухів на складах та наступу на Курщині йдуть насмішки над слабкою російською армією.
Чоловіки більше обговорюють ситуацію на Курщині та удари по тилах ворога. Жінки більше вітають зі святами, волонтерять, сваряться, втомлюються від війни, пишуть про життя під час війни, сподіваються на перемогу.
Для довідки
Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.
Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.
Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.