Українці третій тиждень поспіль утримували оптимізм: до Курської операції додалися інші радісні приводи. Зведення інформаційної війни 17-23 серпня 2024 р.

CAT-UA проаналізувала інфополе – новини та емоції – які панували в соцмережах протягом минулого тижня, з суботи 17 по п’ятницю 23 серпня. З часу Курського наступу індекс настроїв соцмереж тримається в позитивних значеннях та цього тижня дорівнював +4. Оптимізм суспільству дарує те, що агресор не залишається непокараним – потужні удари по самій РФ повертають відчуття справедливості. Пересічні українці посміюються над панікою В. Путіна та росіян, з їхніми заявами «а нас-то за что». Проте протягом тижня – тривожно чекали на удари на День незалежності та обговорювали з тривогою наступ на Покровськ. 

Інформаційний контрнаступ триває 

  • Головними новинами в контексті Курщини стало взяття полонених, відступ росіян за Сейм та достойна поведінка українських військових. Деякі спільноти підхопили епізод, як один із воїнів ділився хлібом із дитиною в Курській області. Також з’являються надії на оточення великого угруповання ЗС РФ завдяки підриву всіх трьох мостів.
  • «Ювілейна» цифра ворожих втрат від Генштабу в 600 тис. шириться соцмережами досить помітно та зі щирою радістю.
  • Помітно зросла активність волонтерів. Ймовірно, це може бути пов’язано з хорошими новинами про Курщину та дронові атаки. 
  • Далекобійні засоби ураження несуть «добрі новини» з РФ. Масована дронова атака на Москву та низку інших регіонів РФ помітна в соцмережах іноді навіть більше, ніж курські події. Особливо активно обговорюють подробиці потоплення порома в порту Кавказ, є жарти на цю тему. Триваюча пожежа на нафтобазі у Пролетарську також сприймається українцями як цікава історія.
  • День Державного прапора викликає неабияку гордість. Він зміг підняти позитив в соцмережах з 39% в четвер до 54% в п’ятницю.  Привітання зі святом поширюють переважно індивідуальні користувачі соцмереж, зокрема жінки, вони були загалом активніші та позитивніші за чоловіків, що трапляється нечасто. 
  • Попри окремі критичні зауваження про шкідливість Курської операції, фон переважно позитивний. Підрив останнього з трьох мостів через Сейм пожвавлює надію соцмереж на ізолювання Силами оборони України Глушківського району Курщини. Цитують також західні медіа, які прогнозують оточення російського угруповання та збільшення контрольованої Україною території РФ у 1,5-2 рази. Соцмережі радіють та сміються з чергових полонених кадировців: окремі з них навіть кажуть, що «щасливі».

Наближення рашистів до Покровська викликає тривогу

  • Медіа хибно інтерпретували інформацію про нібито припинення допомоги Німеччини. Але МЗС і блогери оперативно запобігли інфокризі.
  • Покровськ викликає тривогу експертів, місцевої влади та західних аналітиків. Загрозливі повідомлення про те, що росіяни підходять впритул до Покровська, викликають помітну тривогу в соцмережах, користувачі адресують звинувачення і владі, і решті українців: «ніхто не звертає уваги на Покровськ!»
  • Інтерв’ю Лукашенка російському телеканалу з натяками на ядерну відповідь, яку ЗСУ нібито «намагаються спровокувати», сприймаються звично. Над пропозицією перемовин та досягненням денацифікації України спершу скоріше сміялися, хоч і визнавали, що меседжі Мінська продиктовані з Кремля. Пізніше в обговоренні білоруської ситуації лишається великий гнів, але при тому меншає насмішок над Лукашенком, а більшає тривоги через підведення білоруських військ до українських кордонів.

Емоції проукраїнських громадян

Радість закономірно падає після сплеску минулого тижня, хоча показник індексу настроїв соцмереж  і залишається позитивним. Гнів зростає більше завдяки ненависті до росіян. Також знову зростає критика влади. 

Радість присутня в 26% усіх постів на теми дотичні до війни – найбільше через події на Курщині: захоплення там полонених, знищення мосту, захоплення нових територій, заяви Зеленського. Також радість – через атаки по тилах ворога: горить нафтобаза, атака на порт і потоплення порома, на аеродроми, на Москву та на Саваслєйку, звідки часто злітають літаки, що атакують Україну. Є радість через заборону РПЦ, через повідомлення про контрнаступ на Харківщині.

Гнів – 25% – на росіян через атаки по Україні, гнів через повітряні тривоги через повідомлення про постраждалих людей та руйнування. Є гнів на Лукашенка через його заяви щодо України. Постійно тримається гнів на зрадників, на РПЦ.

Тривога – 16% – постійно чекають нових «атак помсти» росіян, які можуть бути на День Незалежності, з великою тривогою обговорюють наступ на Покровськ. Постійно публікуються повідомлення про повітряні тривоги і рух шахедів ночами, коли були атаки. 

Сум – 10% – найбільше суму було, коли страждали цивільні від російських ударів, особливо діти в Запоріжжі, коли був удар біля дитячого кафе. Постійно є й сум у військових некрологах.

Гордість – 9%.

Надія – 7% – більше постів-молитов, особливо на свята. Зростає надія на перемогу, часом дуже радісна. Тримається надія на світову підтримку та нові хороші новини з Курщини.

Вдячність – 3%.

Сміх – 2% – переважно з Путіна та його провалу на Курщині, його слабкої армії.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де рашисти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.