CAT-UA проаналізувала новини та емоції соцмереж за тиждень 10-16 серпня 2024. Тиждень очікувано асоціювався з наступом в Курській області. При цьому позитивних постів було більше ніж негативних. Показник індексу настроїв соцмереж склав +3. І це лише третій тиждень за увесь рік, коли індекс не був негативним. Радість зустрічалась в 37% постів, тоді як напередодні курської операції – в 22%. На початку тижня критика влади затихає, але наприкінці – знову починає лунати.
Курський наступ змінив порядок денний
- На фоні Курщини досить малопомітними стають інші фронти, зменшується увага до критики влади. Українські військові експерти та російська опозиція кажуть про паніку російських цивільних, евакуацію їх із зони бойових дій.
Помітна й іноземна реакція: навіть якщо політики демонструють нерозуміння ситуації, вона схвалюється. Вчергове продемонстрований зсув червоних ліній – про нього, зокрема, заявляє Б. Годжес. Часто експерти не розуміють задуму українського командування, але все одно кажуть про його зухвалість та шанси на успіх. Кажуть і про військову допомогу від партнерів: сміливість України викликає бажання її підтримати.
Згодом дедалі частіше фігурують аналітичні матеріали: The Times наводить кількість задіяних у операції ресурсів, робить акцент на ризиках. The Hill робить висновок про підвищення ставок для В.Путіна і виявлені проблеми в російській армії, як-от з логістикою.
- Проросійські ж дописувачі в Україні на ТОТ, переважно коментують ситуацію як таку, що скоро завершиться російською перемогою. Фігурують міркування, що Курщина – це спосіб відволікти РФ від інших напрямків (але невдало, бо РФ у змозі задіяти нові резерви), піар-акція В. Зеленського, намагання переконати Захід у тому, що Україна не програє. Закидають підготовку провокацій на ядерних об’єктах, зокрема Курській АЕС, водночас обурилися ударом по мосту через річку Сейм, що є важливою логістичною артерією для росіян. Про обстріли Донбасу інформують протягом усього тижня, але кульмінацією став удар по ТЦ «Галактика» в Донецьку, там сильна пожежа (ТЦ згорів вщент) і багато постраждалих.
- Наступ на Курщині «розблокував» спогади про українське минуле регіону. З’являється інтерес до історичних розвідок, які нагадують і про українське минуле Східної Слобожанщини.
- МЗС заперечує наміри анексувати Курщину і наголошує передусім на необхідності захистити українські міста від ударів.
- Фіксується поодинока критика від прихильників опозиції: мовляв, доки усі радіють Курську, можемо втратити Нью-Йорк та Покровськ. Трапляються емоційні реакції пересічних користувачів: гнів спрямований як на росіян («Ворог забирає під свій контроль н.п Желанне. Дотиснула мразота!»), так і на байдужість українців («нікому нафіг не здався той Покровський та інші напрямки, коли є перемога»).
- Окремі українці були налякані можливою помстою за атаку на Курську область. Чутки про те, що Росія збирається масовано атакувати Україну, поширювалися через групи в Телеграмі, в тому числі ті, які присвячені роздачі повісток.
- Білоруські обіцянки вступити у війну минулого тижня викликали мало страху.
- Загалом, критики влади на тлі курських подій в соцмережах стало значно менше на початку тижня, зокрема і від традиційних опонентів з табору «ЄС». Але під кінець тижня критика знову зростає: лунають як старі претензії щодо корупції, неготовності до війни, саботажу заборони УПЦ МП, так і нові, мовляв, чому українська влада дбає про мешканців зайнятих територій, але не подбала про захист мешканців власного Сходу та Півдня.
Зрештою, поновилась увага до чергових тилових скандалів, як-от резонансне викриття на хабарництві керівників Бориспільського та Бучанського РТЦК або відмова благодійного фонду перераховувати кошти на відновлення Охматдиту після скасування тендеру.
- А ось повідомлень про пожежу, влаштовану окупантами на ЗАЕС (попри реакцію В.Зеленського), у проукраїнському сегменті фіксувалося вкрай мало.
- Інтерв’ю Д. Трампа І. Маску не стало сенсацією і не надто зацікавило на тлі наступу на Курщині. Обмежене поширення мають заяви кандидата в президенти США, де той закидає Д.Байдену розв’язання війни проти України. Мовляв, не треба було дратувати РФ заявами про вступ України до НАТО. Називає К.Гарріс некомпетентною й водночас вважає В.Путіна хорошим переговорником, з яким можна домовитися про мир.
Емоції проукраїнських громадян
Радість зустрічається в 37% усіх постів про війну. Найбільшу радість викликає Курський наступ: захоплення населених пунктів (зокрема, Суджі), полонених (акценти на строковиках та кадирівцях), техніки (Т-80БВМ). Також радість через світову підтримку (США не проти операції на Курщині); точкові сплески – знищення колони з окупованої частини Харківщини, затоплення морськими дронами «Тунця», збиття рос.авіації, катастрофа Ту-22М3 в Іркутській обл; щоденно у зведеннях ГШ, волонтерських звітах, аналітиці довкола зміни вектору війни.
Гнів – 19% – на росіян за обстріли, знущання з полонених. У критиці влади (наміри евакуації курян в Україну, ВР гальмує заборону УПЦ МП, Курський наступ позбавляє ресурсів оборону Донеччини, корупція); недостатня світова підтримка (дозволи бити по РФ); на Лукашенка за спроби ескалації та передачу техніки РФ; на зрадників (палії, шпигуни) та негідників (шахраї, корупція в ТЦК на Київщині).
Тривога – 18% – триває через російський наступ на Донеччині: ворог наближається до Покровська, шляхів сполучення СОУ; також викликає загроза з Білорусі, чутки про можливий конфлікт між В.Зеленським та К.Гарріс.
Сум – 9% – за загиблими захисниками (зокрема, пілот О.Мігуля) та цивільними.
Гордість – 7% – у частині історій знищення окупантів та некрологів; також викликає найбільша з початку війни дронова атака по аеропортах.
Надія – 4% – на посилення світової підтримки, надання дозволів бити по РФ; у молитвах за перемогу; на долучення українців до СОУ, волонтерства.
Сміх – 3% – переважно з росіян та Путіна в контексті Курського наступу;
окремо сміються з боягузтва кадирівців.
Вдячність – 2%.
Чоловіки більше обговорюють Курський наступ, захоплення полонених, дещо активніше критикують владу. Жінки фокусуються на волонтерстві, некрологах, їх трохи більше хвилює російський наступ.
Для довідки
Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.
Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де рашисты створюють свій контент.
Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.