Показові кампанії ОП з Содолем та Тищенком – лише частково ефективні. Настрої українців у соцмережах 22-28 червня

Дослідники з громадської організації CAT-UA проаналізували емоції та новини, які їх викликали за тиждень 22-28 червня. Індекс настрою соцмереж в цей період дорівнював мінус 4: 32% дописів з позитивними емоціями та 36% з негативними.

Севастополь: російський наступ у нашому інфопросторі вдається стримувати

Удари по Криму в проукраїнському сегменті переважно комунікуються через результативні ураження російських об’єктів. Удар по пляжу в цілому помічений, але в основному просто аналізують ситуацію: робота російського ППО, відсутність сирен, вивчення уламків. Наголошують на насиченості Криму військовими об’єктами, тож регіон небезпечний для туризму. Проросійські ж пабліки активно розповідають про жертви, багато розповідей – від першої особи, наголошують на загибелі дітей і нагадують про Трійцю. Чимало уваги – до публікації самою Україною кадрів застосування ATACMS.

Відставка Юрія Содоля та «злив» Миколи Тищенка: контратаки влади призвели до помірного комунікаційного успіху

Влада розіграла звільнення генерал-лейтенанта Юрія Содоля «на вимогу простих бійців»: щодо нього скаржилися на нехтування життями військових уже не перший місяць, і фінальним поштовхом стало звернення Богдана Кротевича.

Паралельно триває обговорення історії з нападом охорони Миколи Тищенка на воїна «Кракена». Ідентифікуються супутники нардепа (з питаннями, що робить київський поліціянт у Дніпрі, і чому бере участь у конфлікті). Тут реакція влади також була показовою.

Однак обидва кейси не призвели до безумовної підтримки дій влади: добре чути і нарікання на те, що влада занадто довго не реагувала на порушення.

Удари по російських тилах: інформаційний наступ розвивається

Новинні сторінки інформують про перше застосування HIMARS по об’єктах у Курській області. З посиланням на Wall Street Journal з’являється інформація про оснащення морських дронів Sea Baby ще й донними мінами. Також дуже красномовною є офіційна статистика минулих уражень у Єйську від ВМС, що з’явилася звітної доби: 20 «гераней», 50 «ланцетів», 40 «зал», 10 «суперкамів». Окрім спільнот, ці звістки активно та емоційно поширювалися чоловіками.

Рішення МКС по Шойгу та Герасимову: «тиха» ділянка інформаційного фронту

Українці переважно бачать це рішення в новинах, емоційний коментар дає лише Володимир Зеленський у відеозверненні. А проросійські пабліки, звісно, наголошують на неправомірності рішення: РФ не визнає рішення МКС.

Обмін полонених: фронт стабільний

Обмін полонених традиційно дарує радість із дрібкою суму. Емоційне обговорення першого обміну тримається в масиві повідомлень дві доби поспіль: чимало поширень кадрів зі звільненими захисниками, уривків їхніх розмов з родичами («Мамо, я вдома!»). А ось у проросійському сегменті новина не є ані помітною, ані радісною: емоційні реакції відсутні, подія подається як факт та не афішується.

Свою роль відіграє публічність осіб полонених, серед яких – Наріман Джелял, заступник голови Меджлісу, затриманий ще до повномасштабного вторгнення.

Дагестан не став «гарячою точкою» в інформаційному фронті

У проукраїнському інфопросторі спостерігаються іронічні згадки про річницю пригожинського походу на Москву, гасла про «Дагестанську народну республіку», але загалом ситуацію обговорюють небагато. У проросійському ж сегменті вона викликає більшу увагу: відео, версії про причетність зовнішніх сил, навіть Дмитро Рогозін вимушений нагадати, що не всі конфліктні ситуації ініційовані українцями та НАТО.

Емоції проукраїнських громадян

Гнів – 29% – на росіян через обстріли та їх наслідки, через важку ситуацію на окупованих територіях; на партнерів через недостатню підтримку та недієві

санкції (підсанкційний міністр внутрішніх справ Росії Володимир Колокольцев був у Нью-Йорку на саміті); на зрадників та негідників; у сварках між собою. Є і гнів у критиці влади: через недоцільні витрати, дії ТЦК, на початку звітного періоду – у контексті скандалів з Миколою Тищенком та Юрієм Содолем, а в кінці – суду на Сумщині.

Радість – 24% – регулярно викликають звістки про удари по території РФ, втрати ворога на фронті та волонтерські звіти. Впродовж тижня радіють через заяви союзників, а під кінець – обмін полоненими та святкування Дня Конституції.

Тривога – 16% – переважна частина через обстріли, проте помітна тривожність щодо ворожого наступу (зокрема, Покровський і Торецький напрямки – зона напружених боїв) та підготовки нової хвилі атак, які готує Росія.

Сум – 10% – здебільшого у некрологах захисників та в інформації про цивільні жертви російських обстрілів.

Гордість – 7%.

Надія – 6% – найбільша на світову підтримку та на ЗСУ, що стримують наступ росіян. Також у молитвах за перемогу, на мир, на продовження життя попри війну та на закінчення війни (Володимир Зеленський, Дмитро Гордон).

Вдячність – 4% – за підтримку союзників (Володимир Зеленський дякує в контексті безпекової угоди з ЄС), за волонтерські ініціативи.

Сміх – 2% – з росіян та їхньої пропаганди; відносно багато жартували над М.Тищенком.

Жінки, загалом, активніше поширюють волонтерські звіти та збори, пишуть про життя під час війни та сваряться, а чоловіки цікавляться втратами ворога, підтримкою союзників та новинами про мобілізацію.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.