Інформаційна артпідготовка до Саміту миру була успішною. Cоцмережі за 8-14 червня

Протягом минулого тижня критики влади після високих показників напередодні помітно меншає. Вперше за багато тижнів позитивних емоцій в постах стільки ж, скільки і негативних по 38%. Так, індекс настрою соцмереж за 8-14 червня дорівнює 0. Тижнем раніше він був мінус 5: 32% дописів з позитивними емоціями та 37% з негативними.

Звитяги ЗСУ: український інформаційний наступ триває

Помітними залишаються обстріли України (Харків, Кривий Ріг), вплив атак на знеструмлення. Спостерігаються й побоювання нових атак – вони підживлюються попередженнями про чергування ракетоносіїв у Чорному морі. 

Події на фронті виглядають тривожно – проте достатньо увагу на себе відтягують і досягнення ЗСУ на кшталт ударів по тилу, найбільшу радість з-поміж них викликає ураження Су-57. Росіяни звітують про захоплення населених пунктів – українські медіа розвінчують ці новини, але загалом помітні тривожні настрої користувачів. 

Надію викликає повідомлення, що скоро Україна почне використовували КАБи власного виробництва.

Світова підтримка: ініціатива на боці України

Світова підтримка тримає увагу до себе протягом тижня, дуже помітно, як українська влада готувала в такий спосіб інформаційний простір до проведення Саміту миру, створюючи відчуття послідовності хороших новин про підтримку союзників.

Зокрема, резонували промова Володимира Зеленського в Бундестазі,  обіцянка Німеччини надати ППО, візит в Нормандію, підготовка до Саміту миру. Але лунає й критика Польщі за небажання передавати ЗРК Україні. 

Емманюель Макрон черговими заявами сприяє укріпленню в соцмережах сподівань, що нам таки надішлють і інструкторів, і нещодавно обіцяні винищувачі Mirage, і підготують до них українських пілотів. Новину про те, що США зняли заборону на поставки зброї «Азову» поширюють дуже радісно, з багатьма особистими коментарями.

Невелика частка користувачів все ж нарікає, що США надавало цей дозвіл занадто довго, але загалом історія про те, що справедливість торжествує. Також радісно обговорюють початок саміту G7, візити Володимира Зеленського до партнерів, окремо зустріч з Джо Байденом і підписання безпекової угоди. 

Санкції та падіння рубля: українці зловтішаються

Також в подробицях розписували новий пакет санкцій від США – зокрема, проти Мосбіржи, де відтепер не торгують доларами. Українці радіють падінню рубля.

Викриття зрадників: інформаційна активність СБУ

У проукраїнському порядку денному істотно зросла вага СБУ, з посиланням на яку інформують про викриття різноманітних ворожих помічників.

Тема ТЦК: росіяни близькі на цій ділянці до прориву інформаційного фронту 

Дедалі більшає повідомлень про порушення в ТЦК, і вони стають дедалі масовішими. Реакція українських військових недостатня: після гучних скандалів вони обіцяють розібратися в ситуації та вжити заходів, але це виглядає відпискою: зазвичай до цього моменту сварка або бійка вже поширені популярними каналами  і реакція виглядає формальною.

Аналітики CAT-UA зазначають, що увага до теми ТЦК вже стала настільки масовою, що далі пускати її на самоплин неможливо – вона стає однією з найпомітніших для суспільства. І цим надзвичайно активно користується рашистська пропаганда, як та, що працює на окуповані території, так і та, що намагається охопити підкортрольні українському уряду регіони, активно розганяючи кожен такий скандал.   

Саміт миру: помітні ризиковані інформаційні атаки Росії

Росія готувалась до Саміту миру. Риторику про підступність Заходу тепер уже озвучують не лише російські, а й західні політики та спікери, колишні агенти спецслужб з проросійського пулу спікерів. Мовляв, західні політики недолугі і ведуть у прірву і Україну, і своїх виборців.

Проросійські спільноти приділяють багато уваги підсумкам виборів до Європарламенту. Озвучуються очікування від ультраправих проросійських партій – наприклад, від «Альтернативи для Німеччини».

Російські ж опозиційні експерти міркують про можливі теракти в РФ для заохочення режимом мобілізації росіян.

А напередодні самого саміту Путін спробував перехопити порядок денний, оприлюднивши свій ультиматум.

Емоції проукраїнських громадян

Радість – 30%. Тоді як минулого тижня було лише 20%. Найбільше радості цього тижня через удари по тилах ворога, як українськими безпілотниками, так і з українських літаків. Радість і жарти – через літак, що розбився в російських горах, також велика радість – через світову підтримку, заяв про яку було на тижні дуже багато, в тому числі засідання Рамштайну та підписання Україною безпекової угоди зі США. 

Гнів – 25% – на росіян з різних приводів: заяви Путіна, будівництво залізниці до Маріуполя, знущання над полоненими. Також постійний гнів на росіян через обстріли під час повітряних тривог та в новинах про наслідки прильотів. Є і гнів у критиці влади – помітна частина повідомлень з критикою ТЦК. Також тримаються сварки між собою, під кінець тижня – великі сварки через рекламу в метро з цитатою військової. 

Тривога – 16% – ситуація на фронті обговорювалась тривожно, особливо біля Вовчанська та Часового Яру, також є постійна тривога через нову хвилю атак, які готує Росія, та тривога через заяви Путіна про його плани щодо України. Повітряні тривоги теж присутні в соцмережах цілий тиждень. 

Сум – 10%.

Надія – 7% – значно зростає надія на перемогу, іноді вона дуже емоційна, зазвичай без аргументів, також зростає надія на світову підтримку і на те, що Україна вироблятиме власну зброю. 

Гордість – 6%.

Вдячність – 3%.

Сміх2% – під кінець тижня багато жартів про падіння російського рубля. 

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.