Атака на Харківщину стривожила українців, а офіційні коментарі не встигли пояснити ситуацію. Настрої у соцмережах. 4 – 10 травня

Українці надихнулись надією через Великдень, сміялись з оголошень РФ у розшук Володимира Зеленського. Проте початок наступу рашистів на Харківщині викликав тривогу і песимістичне трактування офіційних повідомлень. 

Ключові теми у соцмережах

Великдень суттєво впливає на настрої. Напередодні свята новини були сповнені надії на успіхи ЗСУ, радості та вдячності через можливості святкувати під захистом. Пізніше активно ширились привітання зі святом. Також помітні неаргументовані хвилі сподівань на мир, перемогу, на повернення до нормального життя. 

Оголошення РФ політиків у розшук не викликає нічого, окрім сміху. Цей сміх об’єднав і прихильників Петра Порошенка, і електорат Володимира Зеленського, зрозуміло, що такі речі не несуть жодних комунікаційних ризиків, навіть навпаки.

Знищення катера та нафтобаз: такі удари знову стають звичними. Події в тилу ворога суттєво покращують настрій. Дописувачі вкотре констатують зниження цін на пальне (попри занепокоєння США, що ті, навпаки, зростуть) і водночас – зростання таких цін в РФ.

Підземні заводи зброї: El Mundo своїм інсайдом подає надії. З посиланням на іспанську пресу відкривається завіса над секретами українського оборонного виробництва, повідомляють про підземну мережу таких підприємств.

Ініціатива Володимира Зеленського «Саміт миру» обмежено, але все ж помітно обговорюється. Користувачі ставляться до ініціатив по-різному: від обережної надії до занепокоєння, що просуваються переговори з РФ, у яких Україна однозначно не зможе отримати щось хороше.

Харківщина: тривога і песимістичне трактування офіційних повідомлень. Наступ рашистів активно обговорюється і проросійськими, і проукраїнськими джерелами, росіяни звітують про блискавичні успіхи, а українські спікери тримають баланс. Оскільки перші повідомлення про проблеми на Харківщині поширюються без посилання на офіційні джерела, то коли обережні коментарі від військових зрештою з’являються, авдиторія вже стривожена, і медіа, відчуваючи це, вдаються до клікбейту: «Генштаб підтвердив», «Міноборони визнало». Лише частина використовує той фреймінг, який було задано офіційними спікерами: «ситуація контрольована», «наступ відбили». Тривогу більше висловлюють на Сході, а на Заході – надію на ЗСУ, хоча харків’ян місцева влада якраз закликає до конструктивних настроїв, мовляв, до міста росіяни не дійдуть. Дуже зростає частка молитов.

Відомі люди нібито служать, але розповідь про це виглядає формальною. Розповіді про відомих людей, які пішли в армію, поширюються, але як світська хроніка: зірка «Ліги сміху» Віктор Розовий вийшов на зв’язок після поранення, при чому новина не висвітлює ані мотивації військового піти в армію, ані обставин служби.

Спецоперація «Євросолідарності» спрацювала. Приводом для нового скандалу стали результати голосування за присвоєння Ліні Костенко та Валерію Залужному звань «Почесних громадян Києва» і заодно незручних для СН ініціатив (0 голосів від «СН» у Київраді). Партійні спікери,  зокрема, Володимир Ар’єв, емоційно роздмухують тему.

Емоції проукраїнських громадян

Зростає тривога через постійне тривожне очікування російського наступу, та зростає надія через очікування світової допомоги та через зростання молитов в соцмережах. 

Гнів – 27% на росіян тримається протягом цілого тижня через постійні обстріли, повітряні тривоги та під кінець тижня через наступ росіян на Харківщині. Також тримається критика влади, в першу чергу критика мобілізації, на додачу знову гостро обговорюють звільнення Залужного, заявляють, що він має йти в президенти. Під кінець тижня в соцмережах помітно зростає частка сварок між собою.

Тривога – 18% дуже тривожно цілий тиждень обговорюють ситуацію на фронті, можливі напрямки нового російського наступу, слідкують за тим, куди Росія переміщує своїх солдатів, і прогнозують удари. В кінці тижня – велике занепокоєння через інформацію про захоплення росіянами кількох сіл на Харківщині.

Радість – 16% на початку тижня – через очікування Великодня і через саме свято, потім – хвиля радості через знищені російські швидкісні катери, під кінець тижня – радість через підготовку до відправлення допомоги від США.

Надія – 11% протягом тижня тримається висока надія на світову підтримку, під кінець тижня зростає частка молитов. 

Сум – 8%.

Гордість – 7%.

Вдячність – 7%.

Сміх – 4% –  два великих приводи для жартів: оголошення в розшук Зеленського і Порошенка в Росії, а також насмішки над розрекламованими російськими танками.

Втома – 1% – зростає через постійне очікування на наступ і через повітряні тривоги.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — це понад 50 ключових пошукових слів — у дописах мереж Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із загального масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.