Українці звертають увагу на обстріли, протягом тижня були помітними руйнування Держпрому та жилої забудови Харкова, дронові атаки на столицю. Міжнародна допомога обговорювалася скептично – бо партнери переважно демонстрували занепокоєння. На окупованих територіях в соцмережах традиційно звітують про досягнення, основне просування йде на Донбасі.
Хороші новини – вибухи в Криму та Чечні, наступ на Курщині, День української мови.
Погані новини – обстріли, ворожий наступ на Покровськ, розстріл цивільних в Селидовому, військові КНДР в РФ – анонсується їх залучення до бойових дій. Р. Фіцо підтримує В. Путіна, ядерні навчання в РФ, втома від війни, очікування нових атак РФ, критика влади за популістичні рішення.
Неоднозначні – колишні північні корейці готові допомогти Україні, Україна може розглянути мирні плани інших країн, експертна спільнота обговорює російські ядерні навчання скептично, російська пропаганда.
Індекс настроїв соцмереж, який визначає CAT-UA минулого тижня перебував «у ямі» з показником у мінус 26 пунктів.
Порядок денний у темі «1000 від зеленського» на певний час очолили критики влади. В перші години після оголошення панувало неоднозначне ставлення до ідеї роздати кошти. Але згодом левова частка повідомлень на цю тему – критика влади: недостатньо велика сума коштів для допомоги бідним (про що пишуть, зокрема, пенсіонери), привід для обурення бізнесу (для якого підвищили податки) і військових (які потерпають від дефіциту грошей на забезпечення зброєю), а також західних партнерів («ви весь час просите грошей, а потім їх роздаєте?» – і це на тлі рішення G7 виділити кредит на $50 млрд). Окремі експерти (С.Фурса) порушують питання інфляції. Нерідко в хід йдуть порівняння з «Юліною тисячею», хтось (як-от С.Марченко) називає це актом відчаю, намаганням хоч якось задобрити громадян. Пізніше обговорення вщухає, значно менше лунає як критика (невдале повторення колишнього кроку Ю. Тимошенко, передвиборчий захід, або ж «підняли податки та роздали»), так і пояснювальна комунікація О. Соболева, зокрема тези про походження цих коштів та про опцію задонатити на ЗСУ.
Тривожно сприймаються новини про ядерні навчання РФ, настрої підігрівають російські «опозиційні» журналісти, але експертна спільнота нагадує про невдачі РФ в галузі і ставиться до офіційних заяв критично. Складна ситуація на Донеччині – мешканців Покровська евакуюють.
Захід непереконливий, топ-адресатом гніву на нього виступає Д. Венс. Українські новинні та регіональні пабліки жваво зреагували на ідею поступитися захопленими Росією територіями – з поясненням, що «в України немає ні зброї, ні коштів, ні людей для продовження війни». Заява викликає переважно гнівні реакції користувачів (зокрема, відповідні емодзі в Telegram).
В інфопросторі триває тестування ідеї мобілізувати жінок. З черговим закликом, що до армії необхідно залучати обов’язково жінок, виступив ексрадник міністра внутрішніх справ В. Андрусів, посилаючись на досвід Ізраїлю. Риторика сприймається неоднозначно, продовжує попередні заяви на цю тему, зокрема від В. Залужного (хоча ексголовком допустив мобілізацію жінок лише як крайній захід для порятунку держави), помічається проросійськими інфлюенсерами (як-от А.Шарій). Згодом цю ідею підтримала в інтерв’ю й М.Берлінська, проте реакції (переважно негативні) поширилися соцмережами вже у вихідні, за межами звітного тижня.
Ворожий наступ триває: Харківщина, Донеччина, Запорізький напрямок. Регіональними групами ширяться повідомлення про те, що фронт уже у 2,5 км від центру Куп’янська (посилання на місцеву владу), помітна аналітика від військових на місці щодо того, чи зможуть росіяни перейти Оскіл. Селидове також лишається в обговореннях, цитують Forbes та речника бригади «Кара-Даг»: росіяни кинули всі сили та засоби, щоб повністю оточити місто. Великий гнів через новину про те, що росіяни розстрілюють цивільне населення Селидового. Паралельно цитують DeepState: ворог окупував Левадне на Запоріжжі. Очільник ЦПД А. Коваленко задає конструктивний фреймінг – стоїть задача сточити сили ворога.
Тим часом у критиці влади більшає алармізму на тему «секретних планів» В. Путіна, загрози втрати трьох великих міст (окрім Запоріжжя, це Дніпро та Харків – цитують Bild, зокрема опосередковано через Б. Березу), неготовності власних сил до захисту цих територій. По соцмережах йдуть й новини про корейців: NYT пише, що вони скоро вступлять в бій, розвідка Південної Кореї заявляє, що більшість солдатів – підлітки до 20 років, та США роблять спільну заяву з Сеулом щодо спільної відповіді, щойно факт участі солдатів КНДР в боях буде доведено.
Емоції українців
Гнів присутній в 33% усіх постів на тему війни. Найбільше гніву на росіян, особливо при обговоренні наслідків постійних обстрілів, і обговоренні руйнувань та постраждалих людей. Зростає гнів на західних партнерів – обговорюються песимістичні сценарії для України після виборів в США, гнів на Польщу яка відмовляється дати МіГи, слабку реакцію всього світу на участь північнокорейців у війні в Україні. Також тримається гнів на зрадників серед українців, гнів в критиці влади (критика Сирського, критика ТЦК, скандальні публікації про сина Баканова).
Тривога – 22% – найбільше тривоги через дві причини: участь корейських солдатів у війні в Україні та російський наступ на Сході. Про корейських солдатів майже щодня є якісь новини, їх участь коментують Зеленський, Кислиця, ГУР. Прогнозують напрямки де їх буде задіяно. Ворожий наступ обговорюється не так постійно, але періоди обговорення більш емоційні і більш тривожні. Також слідкують за рухом шахедів та повідомляють про повітряні тривоги в соцмережах.
Радість – 15% – найбільше радості від атак по ворожих тилах: Університет імені Путіна в Чечні, атака на Луганськ, на Бердянськ, нафтобаза в Ставропольському краї. Друга причина для радості – світова підтримка, новий пакет від США, візит міністра оборони Норвегії в Одесу, допомога від Данії.
Сум – 13% – велике зростання частки суму за цивільними жертвами російських ударів минулого тижня, сум за загиблими в Києві, Херсоні, Харкові, Дніпрі.
Гордість – 6%.
Надія – 5% – протягом всього тижня попри критику союзників зберігається велика надія на світову підтримку, особливо США, Південної Кореї (де Зеленський був з візитом).
Вдячність – 2%.
Втома – 2% – значно зростає, є багато ліричних віршів, а також втоми через довге тривання війни та постійні обстріли.