Препаруємо сварки в соцмережах: як вони розвиваються, і як поглиблюють лінії поділу між нами

Майже всі сварки започатковуються українцями, але більшість потім використовуються росіянами. Найбільше влада має остерігатися суперечок, що стосуються побуту.

Дослідження побудоване на аналізі публікацій в українському сегменті соціальних мереж, які мали найбільші показники охоплення, і стосувалися однієї з вісьмох конфліктних тем 2022 року. За кодною темою було проаналізовано не менш як 300 публікацій, що отримали найбільше охоплення авдиторії за час дискусії. Треновані кодувальники вручну визначали параметри цих дописів, наведені на діаграмах. Детальна методика – у презентації.

Короткі висновки:

  • Під час війни людей найбільше сердять побутові теми, що знаходяться на низу піраміди Маслоу: проблеми ВПО та біженців, світла.
  • Проросійські автори найчастіше відкрито долучаються до роздмухування тих конфліктів, які найкраще вкладаються в їхні стратегічні наративи.
  • У більшості тем так чи інакше винуватою виявляється влада.
  • Розуміння позиції опонента найчастіше демонструється у тих конфліктних дописах, де по різні боки опиняються «сторони добра».
  • До мови ворожнечі найчастіше вдаються у внутрішньополітичних сварках.
  • Сварливий «порядок денний» переважно задається самими українцями.
Сумарне охоплення 100 найпопулярніших дописів у темах

Сумарне охоплення 100 найпопулярніших дописів у темах

Частки охоплення дописів з мовою ворожнечі і без неї в кожній темі

Частки охоплення дописів з розумінням позиції опонента і без неї в кожній темі

Дослідження було проведено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) проєктом Transformation Communications Activity, реалізоване головним підрядником Chemonics International Inc. Ознайомитися з ним можна, звернувшись до замовника за адресою: vrudenky@transformua.com.